Strona przechowuje informacje w plikach cookies, zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Zmiany zasad korzystania z ciasteczek można dokonać w ustawieniach przeglądarki.

- ukryj komunikat -

Dzisiaj mamy:
łubin

ŁUBIN ŻÓŁTY "MISTER"
    Odmiana tradycyjna, wczesna termoneutralna, mało wrażliwa na opóźnione terminy siewu
    Przeznaczona do uprawy na terenie całego kraju
    Odmiana odporna na wyleganie
    Kwiaty o barwie pomarańczowo-żółtej, wysokość 70-80 cm, nasiona szare, strąki niepękające
    Zawartość białka w nasionach około 45 %, alkaloidów poniżej 0,1 % w SM
    Masa 1000 nasion około 135 g
    Odmiana odporna na fusarium, tolerancyjna na choroby wirusowe
Korzyści ze stosowania Łubinów
    Poprawiają strukturę gleby zniszczoną monokulturą zbożową, uprawą kukurydzy, brakiem obornika.
    Gleba staje się mniej podatna na zagęszczenie gdyż tworzą się pożądane gruzełki.
    Melioruje glebę (wpływ palowego korzenia) co ułatwia: jej napowietrzanie, podsiąkanie wody, rozwój korzeni roślin następczych.
    Dają najlepsze stanowisko pod wszystkie uprawy, podnosząc zawartość materii organicznej w glebie.
    Nie wymagają drogiego i zakwaszającego glebę nawożenia azotowego, wnosząc dodatkowo do gleby ilość azotu równoważną 130 - 210 kg  saletry amonowej.
    Pobierają z gleby fosfor niedostępny dla roślin zbożowych.
    Plon zbóż zasianych po łubinie, bez żadnych dodatkowych nakładów wzrasta nawet o 25%.
    Przerwany zostaje rozwój szkodliwych dla zbóż patogenów grzybowych i nicieni.
W żywieniu zwierząt mogą w dużym stopniu zastąpić śrutę sojową. Na jej import polskie rolnictwo wydaje rocznie ponad 300 mln dolarów. Uprawa łubinu umożliwia pozostanie tych pieniędzy w rękach polskiego rolnika.

Potencjał plonowania nasion 20 – 25 dt/ha, zielonej masy 300 – 400 dt/ha;

łubin

GROCH SIEWNY

Wymagania glebowe i przedplon
Wysokie i najwierniejsze plony uzyskuje się na glebach mocniejszych o odczynie obojętnym, w dobrej kulturze (niezaperzone), o uregulowanych stosunkach wodnych. Szczególnie przydatne do uprawy są gleby kl. bonit. I - IVa. Stanowisko w płodozmianie: min. 3 lata po oborniku i 4-5 lat po strączkowych.

Uprawa roli
Bardzo duży wpływ na wysokość plonu ma dobra uprawa gleby. Po zbiorze przedplonu należy wykonać zespół uprawek pożniwnych. Przed orką zimową zastosować nawożenie fosforowo - potasowe. Wczesną wiosną, gdy pozwoli stan uwilgotnienia pola, wykonać uprawki przedsiewne, a także nawożenie startowe azotem.

Siew
Optymalny termin siewu, w zależności od przebiegu pogody, przypada w okresie 20 III - 15 IV. Rozstawa międzyrzędzi 12 - 20 cm, głębokość 4 - 6 cm. Gęstość siewu jest zróżnicowana i dla każdej odmiany podana jest przy jej opisie. Kwalifikowany materiał siewny pochodzący ze sprawdzonego źródła, powinien być, w przypadku gdy na danym polu przez kilkanaście lat nie uprawiano strączkowych zaprawiony Nitraginą. Po siewie należy wyzbierać kamienie.

Nawożenie
Nawożenie fosforowo-potasowe należy stosować jesienią, wg zaleceń Stacji Chemiczno-Rolniczej. Przeciętnie stosuje się 70-80 kg P2O5/ha oraz 80-90 kg K2O/ha, a także dawkę startową azotu w wysokości do 30 kg N/ha (przed siewem).

Ochrona roślin
Zwalczanie chwastów należy przeprowadzić bezpośrednio po siewie herbicydami takimi jak: Afalon, Linurex, Command lub mieszaniną Afalonu 0,8 kg/ha i Commandu 0,2l/ha. W fazie 6 - 12 cm wysokości grochu można zastosować mieszaninę Basagranu 2l/ha i Olbrasu 1,5l/ha (także w dawkach dzielonych). Szkodniki grochu, takie jak mszyce (mogą pojawiać się już w III dekadzie maja), oprzędziki (pojawiające się po wschodach) oraz pachówka, należy zwalczać licznymi zalecanymi preparatami. Zabiegi ochrony roślin należy wykonać zgodnie z zaleceniami IOR-u oraz wskazówkami umieszczonymi na opakowaniach stosowanych preparatów. Omłotu dokonujemy przy zmniejszonych obrotach bębna i nieco szerzej rozwartym klepisku i wilgotności nasion nie mniejszej niż 14%, co zapobiegnie ich rozpoławianiu.

łubin

GROCH PASTEWNY (PELUSZKA)

UPRAWA
Peluszka powinna być uprawiana na glebach kompleksu żytniego bardzo dobrego i zbożowo pastewnego mocnego. Najwyższe plony uzyskuje się na glebach o odczynie obojętnym, prowadzonych w wysokiej kulturze. Uprawa przedsiewna roli pod peluszkę nie powinna być wykonywana na zbyt mokrej glebie.

Termin siewu powinien być jak najwcześniejszy, od połowy marca. Nasiona umieszcza się na głębokość 6-8 cm. Obsada dla peluszki - 100 roślin/m2. Przed siewem nasiona należy zaprawić, np. Vitavax 200F. Zabieg ten gwarantuje ochronę przed chorobami i lepsze wschody. Nasiona warto zaprawić również Nitraginą zawierającą bakterie brodawkowe.
Nawożenie azotowe jest zminimalizowane i ogranicza się do dawki startowej 20-30kg/ha podanej przedsiewnie. Nawożenie fosforowo-potasowe z reguły stosuje się jesienią przed orką zimową w dawce: 70 – 100 kg P2O5/ha, 100-140 kg K2O /ha. Wapnowanie gleb zaleca się przy ph mniejszym od 5,5, w dawce 5-3t/ha.
Zwalczanie chwastów stosuje się bezpośrednio po siewie np. Command 480 EC 0,2 l/ha +Afalon 50 WP 1kg /ha. Gdy rośliny osiągną 6-12cm wysokości tj. w fazie pierwszych czepnych wąsów można zastosować np. Basagran 480 SL – 2,5 -3 l/ha – jednorazowo lub w dawkach dzielonych.
Zabieg zwalczania strąkowca należy przeprowadzić w okresie zawiązywania pierwszych strąków a następnie powtórzyć po 10 dniach np. Sumi-Alpha 050 EC – 0,2 l/ha. Wszystkie zabiegi ochrony roślin należy wykonywać zgodnie z zaleceniami IOR-u.
Zbiór roślin jednofazowy kombajnem. Omłot peluszki wymaga starannego uregulowania podzespołów kombajnu (zmniejszenie obrotów bębna młócącego (400 obr./min), zwiększenie szczeliny między klepiskiem a bębnem młócącym, właściwe dobranie sit).

Peluszka może być uprawiana w siewie czystym lub też w mieszankach, które lepiej plonują i równomierniej dojrzewają zwłaszcza na glebach lżejszych, a obecność peluszki korzystnie wpływa na strukturę gleby. Zaleca się, aby udział peluszki w mieszankach wynosił w zależności od kompleksu glebowego od 30-50% normy jego wysiewu, a zbóż 70 -50%.


Przykłady mieszanek zbożowo – grochowych
    peluszka 80 kg/ha + jęczmienia 90 kg/ha 
    peluszka 70 kg/ha + jęczmień 35 kg/ha + owies 70 kg/ha 
    peluszka 120 kg/ha + 120 kg/ha pszenżyta 
Przykłady poplonów ścierniskowych z peluszką
    peluszka 80 kg/ha + jęczmienia 90 kg/ha 
    peluszka 70 kg/ha + jęczmień 35 kg/ha + owies 70 kg/ha 
    peluszka 120 kg/ha + 120 kg/ha pszenżyta




pogoda

Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Rolnictwa Chempest S.A.
47-400 Racibórz, ul. Łąkowa 24 tel.: 32 412-50-00, fax: 32 412-50-10 e-mail: [email protected]
Copyright © 2005-2010 »Prywatność

stat: 356548